Jemná péče

Jak s čím kdo zachází, tím také schází. Tuto větu slýcháme od malička. Nemáme ničit hračky, nádobí atd…. Co ale znamená jemná péče?

Na některé výrobky píši jemné zacházení. Co to znamená jemné zacházení? Pračky mají program jemné apod. Kde je ale jemné zacházení, když k výrobku nasypeme ten nejagresivnější prášek?

Tedy pokud čtete: „Jemné zacházení“ na výrobku z mojí dílny, znamená to přibližně tento postup.

Výrobek lze prát v pračce ideálně výše zmíněný jemný program kolem 40°C. Použijte jemný prací prášek a přiměřené množství. Nevymytý prací prášek zůstává v tkanině a svou chemickou povahou ničí nejen barvu, ale samotné vlákno. Pokud je prádlo znečistěné, doporučuji namočit do nádoby na 3-5hodin s malým množstvím prášku a nechat znečistění odmočit, poté špinavá místa mnout v ruce a teprve potom dát do pračky opět na jemný program.

Ždímání je veliké téma, sama zkouším, které otáčky jsou nejlepší a zjistila jsem že žádné… Sama ždímám do 800ot./min. . Ždímání velice závisí na druhu materiálu, měkčenému lnu a bavlněnému plátnu 800ot./min. neuškodí, tuhý len doporučuji ždímat jen velmi opatrně, v ideálním případě vůbec a nechat vykapat venku nebo na balkóně.

Žehlení je jedna z posledních fází správné péče. Přírodniny lze žehlit na maximum, které dovolí žehlička včetně páry. Směsové látky pouze na 2 tečky, aby nedošlo ke spálení polyesterových vláken. Někdo má rád lněné věci nevyžehlené, není to ani nutné, jen občas přežehlit není vůbec na škodu, aby se vlákna narovnala a předešlo se jejich zlámání.

Skládání a uchovávání ve skříni je poslední část. Lněné výrobky je vhodné skladovat zavěšené, pokud nemáte místo jinde než v polici, je dobré například lněný ubrus jednou za čas přeskládat, aby se lněná vlákna nepolámala.

S čím se v oblasti péče o lněné výrobky perete vy? Podělte se v komentářích 🙂

Vaše Dáška

Napsat komentář