Historie
Len byl vždy v Čechách hojně využívaný na výrobu tkanin. Především pro svou dostupnost v našich končinách, také pro svou kvalitu a trvanlivost lněných vláken. Na chvilku jsme na něj bohužel zapomněli, ale jsem velice ráda, že se do našich domovů zase vrací. Pěstování a zpracování lnu má nižší ekologické dopady oproti bavlně. Na rozdíl od bavlněných vláken je lněné vlákno na mikroskopické úrovni mnohem hladší a tedy se méně špiní.
Typy pláten
Tkaný len je typický pro svou tuhost, která se postupně používáním a praním změkčuje. Z výroby je možné koupit plátna s různým stupněm měkkosti. Tato plátna jsou měkčena mechanicky nebo chemicky již při výrobě. K různým typům lněného plátna je nutný různý přístup, aby vám vydržely co nejdéle hezké a kvalitní.
Tuhé plátno je vhodné na zástěry, chňapky a jiné namáhané výrobky. Nejčastěji jej objednávám v přírodní nebělené variantě, bílé nebo pruhované na utěrky.
Měkčené plátno je vyráběné asi v největší variabilitě. Lze sehnat digitální potisk, barevné, nebo pruhované. Látka je měkká ihned, a proto je též jemnější a vhodná na oděvy, méně namáhané zástěry apod.
Stonewash je označení pro nejměkčejší úpravu lněného plátna. Toto plátno je vhodné na povlečení, potahy na polštářky…
Nopky
Na plátně můžete najít zatkané „zmuchlanečky“ lněného vlákna. Říká se jim nopky a je to přirozená součást plátna. Během praní více vystupují a dodávají lnu charakteristickou nepravidelnost. Jedná se o běžnou součást plátna a nesnižuje jeho kvalitu.
Péče
Lněné výrobky doporučuji prát společně. Při praní s bavlnou na sebe len váže prachové částice z bavlněných látek a po vyprání nemusí mít už tak jasné barvy jako před ním. Po dalším vypráním by se měly prachové částice vyprat a barvy vrátit na původní barevnost. Lněné výrobky je dobré před praním odmočit a užít jemný program a nižší teploty praní, ždímání je dobré pokud je to možné neužívat vůbec a prádlo nechat vykapat. Nelze-li jinak volte ždímání do 400ot./min. Hrubé programy ničí lněné plátno.
Důležité je dávat lněné prádlo do pračky vždy namočené.
Vaflové lněné výrobky
Vaflové plátno je specificky tkané plátno s velkou plochou volných vláken, která vynikají svou savostí. Výrobky z vafloviny perte na 40-60°C. Před sušením je potřeba vafle vždy roztáhnout. Vaflové plátno lze ždímat do 800ot./min.
Výrobky z neměkčeného plátna
Zástěry, chňapky, utěrky, ručníky apod. z tuhého plátna je dobré prát na jemný program ve lněném potahu na polštáře (popřípadě bavlněném). Tuhý len se velice snadno odírá a láme v pračkách s invertorovým motorem, které dělají prudké nárazy bubnu. Doporučuji neždímat a prát na program vlna nebo jemné a v ochranném povlaku, na teplotu 40 až 60°C. U lnu platí, že méně je více a spíš než vyšší teplotu doporučuji ušpiněné prádlo odmočit a vyprat na nižší teplotu.
Výrobky z měkčeného plátna a z plátna se stonewesh ÚPRAVOU
Tento typ pláten je odolnější vůči odírání a lámání. Přesto je vhodné jej umisťovat do povlečení na polštáře či jiného vaku jako v předchozím případě. Otáčky zde můžete volit 400ot/min a volit jemný či normální program s teplotou do 60°C.
Tento článek byl obsáhlejší. Pevně doufám, že jsem vám sdělila všechny podstatné informace o lnu a článek vám bude rádcem při zacházení se lněnými výrobky. Pokud máte doplňující otázky neváhejte napsat do komentářů, nebo mě kontaktovat jiným způsobem.